Aparaty stosowane w elektroterapii

Elektroterapia to jedna z dziedzin fizjoterapii wykorzystująca przepływy prądu stałego i impulsowego, które mają lecznicze działanie na ciało człowieka. Do generowania prądu stosowane są specjalne aparaty, najczęściej posiadające wiele dodatkowych funkcji, wspomagających przeprowadzanie zabiegów. Jakie urządzenia są obecnie dostępne na rynku?

Urządzenia jednozadaniowe

Pierwszą grupą aparatów są urządzenia wykorzystywane tylko do terapii prądem, oferujące jednak duży zakres możliwości na tym polu. Jednym z takich przyrządów jest Multitronic MT-3. To niewielkie i lekkie (zaledwie 2,85 kg) urządzenie trzeciej generacji, które zapewnia 40 trybów pracy prądu i szerokie pasmo ich regulacji. Dzięki takiemu zakresowi działania, fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg ma możliwość precyzyjnego dostosowania impulsów do potrzeb każdego pacjenta. Ma także możliwość wyboru gotowych parametrów zabiegów dla najbardziej typowych schorzeń, które mogą być leczone za pomocą prądu.

Urządzenia wielozadaniowe

Współcześnie coraz częściej producenci tworzą urządzenia o bardzo złożonych funkcjach. To ogromne ułatwienie dla wielu gabinetów fizjoterapeutycznych, w których zaledwie jeden aparat pozwala na przeprowadzenie szeregu różnych zabiegów, od elektroterapii i laseroterapii, aż po magnetoterapię i terapię ultradźwiękową. Takim urządzeniem jest rekomendowany przez naszych specjalistów aparat o nazwie Multitronic MT-8, który pozwala na przeprowadzanie czterech rodzajów terapii, w tym aż dwóch zabiegów w tym samym czasie. W dziedzinie elektroterapii, może był łączony z jednoczesnym leczeniem ultradźwiękami, co może przynieść pacjentowi szybsze i jeszcze bardziej pozytywne skutki kuracji. Dodatkowo umożliwia przeprowadzanie najbardziej znanych zabiegów takich jak:

  • jonoforeza – wprowadzanie leku z pominięciem układu pokarmowego przez tkanki skórne,
  • TENS – stymulowanie nerwów wspomagające niwelowanie bólu oraz stanów zapalnych,
  • prądy diadynamiczne (Bernarda) – prądy o małej częstotliwości wykorzystywane w szczególności przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, a także przy reumatyzmie oraz nerwobólach,
  • prądy Kotza – stosowane do elektrostymulacji zdrowych mięśni.

Współcześnie oferowane aparaty do elektroterapii są nie tylko niezawodne, ale także zapewniają bardzo szeroki zakres dostosowania do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, dzięki czemu kuracja daje jeszcze lepsze efekty.

 


Wróć do bloga