Jak defibrylować dziecko?

Chociaż duża część z nas wie, że na stacjach metra, czy w turystycznych miejscowościach znajdują się ogólnodostępne defibrylatory, nie każdy wiedziałby, jak użyć tego urządzenia w razie potrzeby. O ile defibrylacja dorosłej osoby wydaje się w miarę intuicyjna, o tyle pomoc dziecku może stanowić problem. Czy dostępne defibrylatory AED nie są za silne dla maluchów? Jak ratować serce dziecka? Opowiemy o tym w dzisiejszym wpisie.

Zatrzymanie krążenia u dziecka

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że u dzieci o wiele rzadziej dochodzi do zatrzymania krążenia przez problem z sercem. Zazwyczaj dzieje się to z powodu niewydolności oddechowej – maluch może np. zadławić się jedzeniem lub zabawką. Udzielanie pierwszej pomocy najmłodszym należy więc zacząć od dokładnego udrożnienia dróg oddechowych i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jak użyć defibrylatora w trybie pediatrycznym?

Nowoczesne defibrylatory wyposażane są w tzw. tryb pediatryczny, przystosowany do udzielania pomocy dzieciom. W zależności od modelu defibrylator może mieć załączony specjalny klucz/przycisk/przełącznik oraz dodatkowe elektrody. Jeśli defibrylator wyposażony jest w klucz, należy umieścić go w pasującym miejscu, jeśli defibrylator ma przycisk/przełącznik należy go przełączyć w tryb pediatryczny i nakleić elektrody tak, jak jest to pokazane na obudowie urządzenia lub na opakowaniu elektrod. W przypadku dziecięcych elektrod postępuje się tak, jak w przypadku tych dla dorosłych – umieszcza się je na ciele tak, jak pokazuje instrukcja.

Defibrylator w trybie pediatrycznym działa na podobnej zasadzie, jak w trybie dla dorosłych. Najważniejszą różnicę stanowi wykorzystywana przez urządzenie energia. W przypadku dzieci wynosi ona między 50 a 75 J. Jeśli dane urządzenie nie jest wyposażone w tryb pediatryczny, należy udzielić pomocy dziecku, korzystając z trybu zwykłego. W przypadku małych dzieci, których klatka piersiowa jest niewielka, jedną elektrodę należy przykleić bezpośrednio nad mięśniem sercowym, a drugą na plecach dziecka tak, by serce znajdowało się między elektrodami. Pamiętajmy, że ratowanie życia zawsze jest priorytetem.