5 metod rehabilitacji zwierząt

Rehabilitacja zwierząt to coraz bardziej popularna dziedzina medycyny weterynaryjnej, która ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej naszych pupili. Dzięki nowoczesnym technikom oraz szerokiemu wachlarzowi terapii, leczenie zwierząt po urazach, chorobach czy zabiegach operacyjnych staje się skuteczniejsze i mniej inwazyjne.

Fizykoterapia

Fizykoterapia jest jedną z podstawowych metod rehabilitacji zwierząt. Jej celem jest przywrócenie pełnej ruchomości stawów i mięśni oraz zmniejszenie bólu. Fizykoterapia obejmuje różnorodne techniki, takie jak masaże, mobilizacje stawów czy ćwiczenia wzmacniające. Fizykoterapia jest szczególnie ważna w przypadku rehabilitacji po urazach ortopedycznych, neurologicznych czy po zabiegach operacyjnych.

Hydroterapia

Hydroterapia to metoda wykorzystująca wodę w celu wspomagania leczenia zwierząt. Woda ma wiele korzystnych właściwości, takich jak zmniejszenie obciążenia stawów, poprawa krążenia czy łagodzenie bólu. Hydroterapia może być stosowana w różnych formach, np. w postaci kąpieli, pływania czy ćwiczeń na specjalistycznych bieżniach wodnych. 

Elektroterapia

W rehabilitacji zwierząt stosuje się różne techniki elektroterapii, takie jak elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa, terapia TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) czy terapia interferencyjna. Aparaty do elektroterapii przyczyniają się do zmniejszenia bólu, przyspieszenia gojenia tkanek oraz poprawy funkcji mięśni i nerwów.

Laseroterapia

Laseroterapia to metoda wykorzystująca promieniowanie laserowe w celu stymulacji procesów regeneracyjnych w organizmie zwierzęcia. Laseroterapia ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przyspiesza gojenie tkanek. W rehabilitacji zwierząt stosuje się głównie lasery niskoenergetyczne, które są bezpieczne i nie powodują uszkodzeń tkanek. 

Terapia manualna

Terapia manualna to metoda polegająca na ręcznym oddziaływaniu na tkanki miękkie, stawy czy kręgosłup zwierzęcia. W rehabilitacji zwierząt stosuje się różne techniki terapii manualnej, takie jak mobilizacje stawów, manipulacje kręgosłupa czy rozluźnianie mięśni. Terapia manualna ma na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów i kręgosłupa, zmniejszenie bólu oraz poprawę funkcji nerwowo-mięśniowych.