Blog

Systemy pomocne w rehabilitacji kardiologicznej

Choroby dotykające układ sercowo-naczyniowy są w Polsce naprawdę częste i w praktyce odpowiadają za blisko połowę wszystkich zgonów w naszym kraju. Okazuje się, że ogromną rolę w prewencji odgrywa rehabilitacja kardiologiczna. Jakie systemy mogą być w jej przypadku szczególnie pomocne?

Czytaj dalej

Jak udzielić pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora?

W przypadku nagłego zasłabnięcia lub urazu odniesionego na skutek wypadku pierwsza pomoc istotnie wpływa na zwiększenie szans przeżycia osoby poszkodowanej. Zasady udzielania pierwszej pomocy określają, co i w jakiej kolejności należy zrobić, aby zabezpieczyć nieprzytomnego lub rannego człowieka. Jeżeli widzisz, że ktoś uległ wypadkowi lub stracił przytomność, sprawdź, czy znajdujesz się w miejscu z dostępem […]

Czytaj dalej

Jak dbać o aparaturę medyczną?

Sprzęt i aparatura medyczna to najczęściej wyjątkowo delikatne urządzenia, które wymagają odpowiedniego i umiejętnego traktowania. Zwykle są one wyposażone w wiele różnych czujników, w związku z czym wyróżniają się dużą wrażliwością na wstrząsy, w związku z czym trzeba bardzo uważać, aby nie dochodziło do upadków i uderzeń.

Czytaj dalej

Holtery jako rozszerzenie diagnostyki chorób serca

Choroby układu krążenia odpowiadają w naszym kraju za ponad 45 proc. zgonów rocznie. Oznacza to, że co 9 minut ktoś umiera w Polsce z powodu problemów z sercem. Wiele może w tym zakresie zmienić prawidłowa diagnostyka, do której wykorzystuje się odpowiednie urządzenia, takie jak choćby holtery EKG i holtery ciśnieniowe. Jakie informacje o stanie zdrowia […]

Czytaj dalej

Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu EKG?

Tryb życia, jaki prowadzimy w obecnych czasach, sprzyja powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych. Szybkie tempo życia, stres, niezdrowe jedzenie czy też używki powodują, że często zapadamy na zdrowiu. Wśród najliczniej występujących chorób z pewnością wymienić należy choroby serca. Kiedyś były one wyrokiem, dziś dają natomiast szanse pełnego wyleczenia. Dzięki prężnie rozwijającej się kardiologii można nie tylko […]

Czytaj dalej

Medyczne zastosowanie terapii ultradźwiękowych

Współczesna medycyna wykorzystuje szereg zjawisk fizycznych w celu diagnozowania i leczenia różnych schorzeń. Jednym ze zjawisk, które powszechnie mają zastosowanie w medycynie, kosmetyce czy fizjoterapii są ultradźwięki. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam wykorzystanie ultradźwięków w medycynie. Zobaczmy zatem, jak te specyficzne fale dźwiękowe wpływają na możliwości diagnostyczne dzisiejszej medycyny?

Czytaj dalej

Badania wysiłkowe w diagnostyce kardiologicznej

Badania wysiłkowe stosowane w diagnostyce kardiologicznej są niezbędnymi narzędziami służącymi do określenia poziomu wydolności fizycznej pacjenta kardiologicznego. Badanie wydolności fizycznej pacjenta polega na określeniu maksymalnego poziomu zmęczenia serca powodowanego wysiłkiem fizycznym. Badania pozwalają na precyzyjne ustalenie rokowań i możliwości dalszego leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia. 

Czytaj dalej

W jaki sposób przeprowadza się badanie EKG?

Badanie EKG jest wykorzystywane w celu diagnozowania chorób serca. Podłączenie elektrokardiografu, tak jak i całe badanie, jest dla pacjenta zupełnie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Odczyty z aparatu EKG dają lekarzowi wiele wartościowych informacji dotyczących funkcjonowania mięśnia sercowego. Sprawdźmy zatem na czym dokładnie polega badanie EKG oraz w jaki sposób jest przeprowadzane.

Czytaj dalej

Aparatura medyczna służąca do diagnostyki

Diagnostyka medyczna to dziedzina obejmująca rozpoznawanie chorób na podstawie wywiadu lekarskiego, badania właściwego (omacywanie, opukiwanie, oglądanie i osłuchiwanie), a także badań dodatkowych, wykonywanych zazwyczaj przy użyciu specjalistycznej aparatury medycznej.

Czytaj dalej

Aparaty stosowane w elektroterapii

Elektroterapia to jedna z dziedzin fizjoterapii wykorzystująca przepływy prądu stałego i impulsowego, które mają lecznicze działanie na ciało człowieka. Do generowania prądu stosowane są specjalne aparaty, najczęściej posiadające wiele dodatkowych funkcji, wspomagających przeprowadzanie zabiegów. Jakie urządzenia są obecnie dostępne na rynku?

Czytaj dalej