Choroby układu krążenia odpowiadają w naszym kraju za ponad 45 proc. zgonów rocznie. Oznacza to, że co 9 minut ktoś umiera w Polsce z powodu problemów z sercem. Wiele może w tym zakresie zmienić prawidłowa diagnostyka, do której wykorzystuje się odpowiednie urządzenia, takie jak choćby holtery EKG i holtery ciśnieniowe. Jakie informacje o stanie zdrowia serca pozwalają one uzyskać?
Badanie przeprowadzane metodą Holtera pozwala skontrolować pracę serca. Wykonuje się je zazwyczaj przy użyciu holtera EKG, który mamy również w ofercie naszej firmy. Całość polega na noszeniu przez całą dobę (lub dłużej w zależności od zaleceń lekarza) niewielkiego urządzenia, które za pomocą elektrod mocowane jest do klatki piersiowej.
W tym czasie monitoruje ono pracę serca podczas wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego. Dzięki temu możliwe jest zarejestrowanie jakichkolwiek anomalii, co będzie stanowiło podstawę do późniejszej diagnostyki.
Diagnostyka metodą holtera zalecana jest w następujących przypadkach:
Jedną z największych zalet wynikających z zastosowania holtera EKG jest to, że monitoruje on pracę serca pacjenta przez wiele godzin, również podczas snu. Zdarza się bowiem, że to w czasie nocnego spoczynku pojawiają się zaburzenia pracy serca. W tym przypadku możliwe jest zarejestrowanie tego typu problemów, które są następnie analizowane przez lekarza. Właśnie na tej podstawie może on podać precyzyjną diagnozę i ewentualne wskazania do leczenia.
W tej samej kategorii urządzeń wykorzystywanych w diagnostyce chorób serca są holtery ciśnienia, które także mamy w ofercie naszej firmy. Zgodnie z nazwą, mierzą one ciśnienie w dłuższym, najczęściej 24-godzinnym przedziale czasu według zaprogramowanej częstotliwości wykonywania pomiarów zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Dzięki zebranym w ten sposób danym można zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, które w Polsce może dotykać nawet 17 mln osób.
Jak widać holtery to ważne narzędzia pozwalające w rozszerzony sposób diagnozować choroby serca. Gwarantują rzetelne wyniki dzięki temu, że badanie przeprowadzane jest przez dłuższy czas. Umożliwiają więc skuteczniej leczyć choroby serca, które są tak częstą przyczyną zgonów nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach wysokorozwiniętych.