Pacjenci, którzy mają problemy z ciśnieniem często kierowani są przez lekarza na badanie holterowskie ciśnienia. Rejestratory holterowskie ciśnienia, popularnie zwane holterami ciśnienia to mobilne urządzenia, które służą do całodobowego monitoringu ciśnienia krwi. Urządzenie to znacząco ułatwia diagnostykę schorzenia. Jak działa holter ciśnieniowy i jak przebiega badanie z jego udziałem?
Badanie holterowskie ciśnienia podobnie jak badanie holterowskie EKG trwa co najmniej 24 godziny. W przypadku holtera ciśnieniowego pacjent udaje się do gabinetu, gdzie zostaje mu założony na ramię specjalny mankiet. Ważne jest, aby podczas 24-godzinnego pomiaru nie ściągać go ani nie przekładać na drugą rękę. Mankiet jest podłączony do rejestratora ciśnienia, który pacjent nosi w specjalnym pokrowcu przymocowanym przy pasie. Holter dokonuje pomiarów automatycznie w odstępach ustalonych przez lekarza w zakresie od 15 do 120 minut, także w nocy. Urządzenie zasilane jest bateriami. Po opuszczeniu gabinetu pacjent wraca do codziennych obowiązków. Następnego dnia powinien zdać holter, by lekarz mógł pobrać z niego wyniki pomiarów. Na podstawie danych przygotowuje opis.
Holter ciśnienia odgrywa ważną rolę w diagnostyce chorób układu krążenia. Lekarze zlecają założenie go pacjentom z podejrzeniem nadciśnienia lub tym, którzy już od jakiegoś czasu się na nie leczą. Pozwala on na uzyskanie miarodajnych wyników u pacjentów, których wyniki pomiarów ciśnienia przeprowadzanych w domu znacząco różnią się od tych z gabinetu lekarza. Dzięki urządzeniu można wykryć podwyższone ciśnienie tętnicze gdy pacjent śpi. Można też łatwiej zdiagnozować osoby, które miewają zawroty głowy, omdlenia itp.