Udzielenie pierwszej pomocy polega na podtrzymaniu funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu karetki. Należy pamiętać o tym, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego świadka wypadku, o ile takowa nie została jeszcze udzielona. Czynności te znacząco zwiększają szansę na przeżycie oraz skracają czas późniejszej rekonwalescencji. Dowiedz się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Podstawowe zasady podczas udzielania pierwszej pomocy
Przystępując do udzielania pierwszej pomocy, należy się upewnić, że nikt z obecnych nie zostanie narażony na dodatkowe zagrożenie. Podstawowa zasada mówi o tym, by „nie szkodzić” – czasami samo wezwanie pomocy jest jedynym, na co można sobie pozwolić w danej sytuacji. Etapy udzielanej pomocy powinny być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Procedura została opracowana w taki sposób, aby poszkodowany oraz świadkowie byli w miarę możliwości bezpieczni. Udzielenie pierwszej pomocy powinno odbywać się w następujących krokach:
- wezwanie pomocy – chodzi zarówno o wezwanie pomocy medycznej, jak i zwrócenie uwagi świadków na zaistniałą sytuację,
- zbadanie okolicy – polega na upewnieniu się, czy działania ratunkowe będą bezpieczne dla poszkodowanego oraz osoby udzielającej pierwszej pomocy przedmedycznej.
- ocena stanu poszkodowanego – jeśli osoba jest przytomna, powinno wypytać się ją o okoliczności wypadku oraz ewentualne choroby lub uczulenia. Informacje te będą potrzebne w przypadku, gdyby osoba ta straci przytomność. Jeżeli poszkodowany od początku jest nieprzytomny, można przejść do kolejnego etapu procedury,
- ocena funkcji życiowych – jest to sprawdzenie drożności dróg oddechowych, pulsu, funkcji oddechowych, oraz ogólnego stanu poszkodowanego. W przypadku, gdy istnieje u poszkodowanego podejrzenie urazu pleców lub głowy, nie należy nim potrząsać, ani przenosić, gdyż może doprowadzić to do pogorszenia stanu pacjenta,
- udzielanie bezpośredniej pomocy – czynności powinny być dostosowane do zaistniałej sytuacji. W przypadku stwierdzenia braku oddechu należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeżeli osoba krwawi, trzeba uciskać ranę do momentu przybycia pomocy medycznej. Jeśli jest to możliwe, należy użyć sterylnych bandaży i korzystać z lateksowych rękawiczek. Jeżeli ofiara ma ciężki oddech, wymiotuje, jest blada, prawdopodobnie doszło do wstrząsu. Jeżeli ogólny stan na to pozwala, osobę powinno się obrócić na bok, aby zapobiec zakrztuszeniu wymiocinami.
Jak przygotować się do udzielenia pierwszej pomocy?
Sytuacja, w której trzeba udzielić pierwszej pomocy, jest niezwykle stresująca i warto się do niej odpowiednio przygotować. Szczególnie ważnym elementem jest ćwiczenie RKO, ponieważ nieprawidłowo wykonane może pogorszyć stan pacjenta. Sklepy z artykułami medycznymi oferują profesjonalne fantomy RKO przeznaczone do nauki udzielania pierwszej pomocy. Mogą być one wykorzystywane m.in. podczas szkoleń, a także warsztatów.