Jaki wpływ na organizm człowieka ma leczenie ultradźwiękami?

Terapia ultradźwiękami jest również określana mianem sonoterapii. Wykorzystuje ona fale dźwiękowe niesłyszalne dla człowieka. Takie leczenie stosuje się przede wszystkim w fizykoterapii do łagodzenia bólu związanego z urazami oraz nadwyrężaniami w obrębie narządów ruchu. Jakie efekty może dać tego rodzaju terapia? Co jest ważne dla jej skuteczności?

Terapia ultradźwiękowa — jakie efekty może przynieść?

Przede wszystkim oddziaływanie na określone części ciała falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości prowadzi do tzw. mikromasażu. Ten z kolei sprzyja procesom naprawczym w tkankach oraz ma działanie przeciwzapalne. Podobnie wpływa na nasz organizm ciepło, które także pochodzi z emitowanych fal. Dzięki tego rodzaju zabiegom możemy znacznie złagodzić ból po urazach oraz przyspieszyć gojenie się tkanek.

Warto również zaznaczyć, że terapia ultradźwiękami pozwala na rozluźnienie mięśni, a tym samym odpowiednie ich dotlenienie. Oprócz tego w wielu przypadkach stosuje się ją w celu poprawienia przepuszczalności błon komórkowych, dzięki czemu organizm znacznie lepiej przyswaja substancje, które są podawane w lekach. To również wpływa na skuteczność prowadzonych działań w celu poprawy stanu pacjenta.

Odpowiedni aparat do terapii ultradźwiękowej — podstawa skuteczności leczenia

Aby leczenie mogło być skuteczne, specjalista powinien mieć odpowiedni aparat do terapii ultradźwiękowej. Ważne, aby pochodził on od sprawdzonego dostawcy aparatury medycznej. Warto podkreślić, że tego rodzaju urządzenia nierzadko pozwalają nie tylko na leczenie ultradźwiękami, lecz także przeprowadzanie laseroterapii oraz elektroterapii. Nie można też zapominać, że istotne jest to, aby zawsze obsługę sprzętu powierzać profesjonalistom z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem.