Jakie zastosowanie mają lasery w leczeniu zwierząt?

Laseroterapia od lat wykorzystywana jest w leczeniu i rehabilitacji ludzi. Od jakiegoś czasu coraz częściej pojawia się ona również w publikacjach dotyczących medycyny weterynaryjnej. Zabieg z wykorzystaniem lasera polega na emitowaniu wiązki światła o ustalonych wcześniej parametrach w kierunku zmienionego chorobowo miejsca. Przy jakich schorzeniach zwierząt stosuje się ten sprzęt? Kiedy należy zachować ostrożność przy jego użyciu?

Kiedy wykorzystuje się laser w gabinecie weterynaryjnym?

Laseroterapia znajduje zastosowanie w czasie leczenia zwierząt, u których rozwinęły się stany zapalne tkanek oraz stawów. Wskazaniem do zastosowania opisywanego sprzętu są też rany, oparzenia, owrzodzenia, a także odleżyny widoczne na skórze. Oprócz tego wykorzystuje się go w celu łagodzenia bólu u zwierząt z problemami z kręgosłupem. Laseroterapię wykorzystują również weterynarze leczący pacjentów dotkniętych porażeniem nerwów obwodowych.

Laser stosuje się też w dziedzinie, jaką jest rehabilitacja zwierząt. Zastosowanie odpowiednich metod umożliwia złagodzenie bólu po różnego rodzaju urazach, a także wsparcie futrzastych pacjentów podczas dochodzenia do zdrowia poprzez wspomaganie gojenia się ran. Należy jednak pamiętać, że aby zastosowanie lasera było bezpieczne, ustawieniem jego parametrów powinien zająć się lekarz weterynarii.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania laseroterapii u zwierząt?

Podobnie jak w przypadku innych metod, również przy zastosowaniu laseroterapii trzeba pamiętać o określonych przeciwwskazaniach. Nie wykorzystuje się go u zwierząt w ciąży, a szczególną ostrożność należy zachować w przypadku tych dotkniętych chorobami grzybiczymi i wirusowymi. Oprócz tego nie stosuje się wiązki lasera na okolice oczu i narządów płciowych.