Medyczne zastosowanie terapii ultradźwiękowych

Współczesna medycyna wykorzystuje szereg zjawisk fizycznych w celu diagnozowania i leczenia różnych schorzeń. Jednym ze zjawisk, które powszechnie mają zastosowanie w medycynie, kosmetyce czy fizjoterapii są ultradźwięki. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam wykorzystanie ultradźwięków w medycynie. Zobaczmy zatem, jak te specyficzne fale dźwiękowe wpływają na możliwości diagnostyczne dzisiejszej medycyny?

Czym są ultradźwięki, gdzie znalazły zastosowanie?

Fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek, nazywane są ultradźwiękami. Z naukowego punktu widzenia są to fale powyżej 20 kHz, ale nie przekraczające częstotliwości 1 GHz. Powyżej bowiem częstotliwości 1 GHz wchodzimy w pasmo tzw. hiperdźwięków. Człowiek nauczył się wykorzystywać ultradźwięki do celów poznawczych. Wykorzystując je, może np. prowadzić badania głębin morskich, ale również wykonywać różnego rodzaju badania. Korzystamy z nich, wykonując USG, zabiegi rehabilitacyjne, różnego rodzaju terapie.

Czym jest terapia ultradźwiękami

Jednym z obszarów wykorzystania fal ultradźwiękowych w medycynie jest stosowanie ich do np. rozkruszania kamieni nerkowych, do usuwania zaćmy (zmętnienia jądra soczewki) przy pomocy specjalnego urządzenia przypominającego długopis zakończony cienką igłą.

Ultradźwięki wykorzystuje się też do całkowicie bezbolesnej tzw. terapii ultradźwiękami zwana inaczej sonoterapią, fonoterapią, czy też ultrasonoterapią lub ultrafonoterapią. Terapia ta pozwala uzyskać efekt terapeutyczny dzięki oddziaływaniu na zmienione chorobowo tkanki falą ultradźwiękową. Pozwala ona również na stymulację procesów regeneracyjnych w ciele.

Powstające wskutek działania fal mikro drgania cząsteczek prowadzą do powstania fali mechanicznej – mikro masażu tkanek. Wprawienie cząsteczek w ruch wywołuje również efekt cieplny, dyfuzję wewnątrz komórek i przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei nasila proces utleniania i poprawy krążenia w miejscu objętym zabiegiem i okolicznych tkankach.

Jakie są wskazania do korzystania z terapii ultradźwiękami?

Fale ultradźwiękowe tak jak wspomnieliśmy, wywołują mikromasaż ciała, podwyższają temperaturę i przyspieszają krążenie w obrębie tkanek objętych zabiegiem. Pomaga to zlikwidować niektóre dolegliwości bóle i przyspiesza ustępowanie stanów zapalnych.

Dlatego wskazaniem do zabiegu ultradźwiękami są ograniczenia ruchomości stawów, których przyczyna leży w przykurczu więzadeł, bądź powięzi, a także procesów naprawy uszkodzonych tkanek (tworzenie blizny o optymalnej strukturze).

Terapia ultradźwiękami pomocna jest zatem w:

  • leczeniu stanów zapalnych, ran, blizn, przykurczy,
  • leczeniu stanów pourazowych typu złamania, naderwania, stłuczenia,
  • leczenia obrzęków o charakterze limfatycznym,
  • leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów,
  • leczeniu „ostrogi piętowej”.