Rehabilitacja kardiologiczna jest zalecana wszędzie tam, gdzie nastąpiło pogorszenie kondycji pracy serca pacjenta. Okoliczności, w których doszło do pogorszenia stanu zdrowia, mogą być bardzo odmienne i różny może stopień zaawansowania spadku wydajności. Jednakże, do najczęstszych przyczyn zalicza się przede wszystkim zawał mięśnia sercowego, przeprowadzoną operację serca, a także niezdrowy tryb życia. W ramach poprawy stanu zdrowia kardiologicznego stosowana jest odpowiednia farmakoterapia oraz kontrolowany wysiłek fizyczny.
Rehabilitacja kardiologiczna wiąże się z podjęciem zespołu działań mających na celu poprawę pracy i wydolności serca pacjenta za pomocą środków farmaceutycznych oraz odpowiednio przystosowanego wysiłku fizycznego. Co do pierwszego punktu, podstawowa zasada mówi, że należy bezwzględnie poddawać się regularnym badaniom, a także przyjmować lekarstwa przepisywane przez lekarza. W przypadku wysiłku fizycznego – poradę i fachową pomoc można uzyskać z placówki rehabilitacyjnej lub przeprowadzać odpowiednie ćwiczenia we własnym zakresie. Niezależnie od tego, czy zdecydują się Państwo na skorzystanie z usług specjalistów, czy podejmą się wykonywania ćwiczeń we własnym zakresie, niezwykle ważne jest, aby odbywały się one po konsultacji z kardiologiem i na sprawdzonym sprzęcie medycznym. Urządzenie powinno stale monitorować pracę serca, a także dostosowywać wysiłek do zamierzonego celu, jakim jest osiągnięcie najlepszych rezultatów rehabilitacji.
Profesjonalnym systemem do rehabilitacji kardiologicznej jest urządzenie będące połączeniem stanowisko diagnostyki medycznej firmy Aspel DGS Aster z bieżnią TRM-612 lub cykloergometrem CRG.
Stanowisko jest przystosowane do tego, by móc obsługiwać kilka urządzeń zewnętrznych. Oprogramowanie pozwala dostosować trening do wymaganego obciążenia, a monitorowanie EKG, częstości rytmu i ciśnienia krwi zapobiega nadmiernemu forsowaniu serca. Po zakończonym ćwiczeniu pacjent otrzymuje informację zwrotną w formie raportu z oceną postępu rehabilitacji. Dodatkowo stacja diagnostyczna oferuje takie zalety jak: prezentacja trendów obciążenia, częstotliwości rytmu i ciśnienia krwi, baza danych pacjentów, badań oraz przeprowadzonych treningów, czy nawet możliwość stosowania treningów grupowych.
Bieżnia TRM-612 oraz cykloergometr CRG są urządzeniami kompatybilnymi ze stacją diagnostyczną. Połączenie bieżni lub rowerka ze stanowiskiem DGS Aster pozwala na przeprowadzenie kompleksowych i bezpiecznych ćwiczeń.