Badanie EKG jest wykorzystywane w celu diagnozowania chorób serca. Podłączenie elektrokardiografu, tak jak i całe badanie, jest dla pacjenta zupełnie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Odczyty z aparatu EKG dają lekarzowi wiele wartościowych informacji dotyczących funkcjonowania mięśnia sercowego. Sprawdźmy zatem na czym dokładnie polega badanie EKG oraz w jaki sposób jest przeprowadzane.
Jak już wspomnieliśmy elektrokardiografia jest zupełnie nieinwazyjnym badaniem kardiologicznym. Polega ono na badaniu elektrycznej czynności serca. Aby wykonać badanie na ciele pacjenta umieszczane są specjalne elektrody, których zadaniem jest zbieranie informacji o pracy serca. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej oraz kończynach przesyłają zebrane informacje do aparatu EKG, po czym są zapisywane na specjalnej taśmie papieru do EKG w postaci tzw. elektrokardiogramu.
Krzywa EKG prezentuje nam 3 powtarzające się części, które obrazują pełen cykl pracy serca, a więc:
1. Napłynięcie krwi do przedsionków
2. Skurcz przedsionków oraz komór serca
3. Wypompowanie krwi z serca
Wynik badania EKG jest analizowany przez kardiologa, który na podstawie elektrokardiogramu jest w stanie wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu, wady wrodzone czy nawet objawy przebytego w przeszłości lub trwającego zawału serca.
Nowoczesny elektroencefalograf służy do diagnostyki chorób serca. Niemniej jednak każda osoba po 40 roku życia powinna włączyć EKG do zestawu badań okresowych. Dzięki temu możliwe jest dosyć wczesne wykrycie zmian w układzie krążenia, które mogą w przyszłości prowadzić do groźnych powikłań.
Wśród wskazań do przeprowadzenia badania EKG możemy wymienić przede wszystkim:
Objawy, które powinny skłonić każdego z nas do przeprowadzenia badania EKG to:
Badanie EKG jest w pełni bezpieczne stąd też brak jakichkolwiek przeciwwskazań do jego wykonania. Nawet pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca mogą poddać się badaniu. Badanie EKG nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które pomogą w uzyskaniu wiarygodnego wyniku. Przed samym badaniem nie powinniśmy objadać się, pić zimnych napojów oraz kawy. Przepełniony żołądek może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Godzinę przed badaniem nie można palić papierosów. Ponadto dzień przed badaniem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz wykonywania intensywnych ćwiczeń. Również przed samym EKG trzeba unikać wysiłku fizycznego. Wszystko po to, aby w czasie badania być odprężonym i zrelaksowanym.
Samo badanie EKG trwa maksymalnie 5 minut, W trakcie badania pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej z ubraniem zdjętym od pasa w górę. Elektrody są mocowane na klatce piersiowej, nadgarstkach oraz w okolicy kostek. Należy również zdjąć wszelkie metalowe przedmioty. Mogą one zakłócać przebieg badania. Na ciele pacjenta znajduje się 10 elektrod – 6 na klatce piersiowej i 4 na kończynach. W trakcie badania nie można się poruszać ani rozmawiać. Po zakończeniu badania jego wynik jest analizowany przez kardiologa.
Badanie EKG w wielu przypadkach może ostrzec nas przed rozwijającymi się chorobami serca, a w konsekwencji uratować nasze życie. Dlatego w przypadku niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania EKG, a po 40 roku życia włączyć je do pakietu okresowych badań kontrolnych.