W jakich miejscach wykorzystuje się lampy bakteriobójcze?

W dobie walki z niebezpiecznymi wirusami i bakteriami rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne metody utrzymania czystości oraz zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych i domach prywatnych. Jednym z takich rozwiązań są lampy bakteriobójcze. Skąd bierze się ich popularność i gdzie stosowane są te urządzenia?

Do czego służą lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze to specjalistyczne urządzenia emitujące promieniowanie ultrafioletowe, które niszczy DNA bakterii, wirusów, grzybów i pleśni, uniemożliwiając im dalsze rozmnażanie. Sprzedaż lamp bakteriobójczych rośnie, ponieważ urządzenia te coraz częściej są wykorzystywane w kompleksowych systemach utrzymania czystości, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje duża ilość ludzi i ryzyko rozprzestrzeniania się chorób jest najwyższe.

Jakie są rodzaje lamp bakteriobójczych?

Lampy emitujące promieniowanie UV-C można podzielić na dwie główne kategorie:

  • lampy bezpośredniego działania – promieniowanie emitowane jest bezpośrednio przez świetlówkę, która umieszczona jest na zewnątrz. Stosowanie tej lampy wymaga opuszczenia pomieszczenia przez ludzi i zwierzęta,
  • lampy przepływowe – dezynfekcja polega na przepuszczeniu powietrza przez filtr i powtórnym wprowadzeniu go do pomieszczenia. Działanie lampy nie jest niebezpieczne dla ludzi.

Gdzie stosowane są lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze znajdują zastosowanie w szerokim spektrum obiektów i miejsc. Należą do nich przede wszystkim szpitale, kliniki i przychodnie, jak również laboratoria diagnostyczne i badawcze. Urządzenia sprawdzają się także w szkołach oraz miejscach użyteczności publicznej – urzędach, centrach handlowych, sklepach i restauracjach. Lampy bakteriobójcze stanowią również często podstawowe wyposażenie biur i zakładów produkcyjnych.